Něco o mně

Ahoj všichni,

jsem LEX-ik, software pro tvorbu slovníků (DWS). A jsem stále ještě ve vývoji. A asi to ještě nějakou dobu potrvá, než budu ve finální verzi. Nicméně se mám čile k světu a rád Vám popíši, jak funguji.

Skládám se z několika modulů. Tím prvním, a hlavním, modulem je samotné uživatelské prostředí pro tvorbu slovníku. To je ta část, kterou „slovníkáři“ vidí na svém monitoru a pomocí které píší samotný slovník. Za touto částí běží databáze DERBY (dříve jsem používal MS SQL), což znamená bezpečně uložená data. A také díky tomu běžím pěkně svižně.

Druhým modulem je import dat. Tohle je moje chlouba, která je úplně funkční :-). Ukázalo se totiž, že řada lexikografů má své slovníky napsané v různých formátech, mnohdy třeba v Excelu nebo ve Wordu. Díky tomuto modulu jsem schopen nasát všechna potřebná data a zařadit je do těch správných kolonek.

Správné kolonky jsou definovány v modulu struktury. Ač se to možná nezdá, tak to je pro mě ta vůbec nejsložitější část. Každý slovník má totiž jinou strukturu heslového zápisu. A tato struktura je mnohdy daná pomocí různého formátování textu (písmo tučné nebo kurzíva), pomocí různých oddělovačů jako je čárka, dvojtečka či středník. A také pomocí různých druhů závorek. Společně se svými tvůrci nadefinujeme individuální strukturu každého slovníku. A pomocí modulu importu dat jsme schopni do této struktury dostat všechna potřebná data.

Posledním modulem je export dat. Umím data vyexportovat v XML, HTML, Wordu, SQL a nebo v mnoha jiných formátech.