Archiv pro rubriku: Nezařazené

Verze 5.0

LEX-ik jsme posunuli s poslední verzí na novou úroveň kvality. Udělali jsme nové uživatelské rozhraní a s tím se svezla nakonec poměrně rozsáhlá změna celé koncepce. Tato verze umožní pružně měnit strukturu slovníku i jednotlivých hesel, vše jednoduše a elegantně. A to jak na aktuálním slovníku, tak i při případném importu z textového dokumentu, tak i při exportu do libovolného formátu. Dále umožní offline i online práci na slovníku. Na slovníku tak může pracovat více autorů najednou, v případě absence internetového připojení se dá pracovat offline.

V tuto chvíli je LEX-ik klasicky třívrstvá architektura:

  1. Klient:
   Libovolný internetový prohlížeč (vyzkoušené jsou Mozilla Firefox, IE, Chrome, Safari). V prohlížeči běží RIA aplikace v JavaScriptu, použili jsme na to SmartClient framework. Využíváme UTF8 kódování, takže teoreticky to zvládne libovolný jazyk. SmartClient podporuje asi 30 evropských jazyků (umí to i azbuku). Vlastní dialogy máme v tuto chvíli v češtině, ale pokud dialogy přeložíme, tak není problém jiný jazyk.
  2. Aplikační server: Java (Jetty, Servlet, Hibernate)
  3. Databáze:DerbyDB
Editace struktury heslového záznamu v LEX-iku

Editace struktury heslového záznamu v LEX-iku

Heslový záznam v LEX-iku

Heslový záznam v LEX-iku

Verze 4.3 Derby

Pro přílišnou komplikovanost instalace  MS SQL na uživatelských PC jsme přešly na Derby. Instalace je triviální, databáze stabilní a svižná. V tuto chvíli probíhá testování spojené i s hledáním nové podoby uživatelského rozhraní. Předpokládané nasazení je od června 2013.

Modul importu pro naše zákazníky

Naši zákazníci již mohou využívat modul importu pro převedení slovníku z textového formátu (např. z Wordu) do strukturované databáze, nebo dokonce pro převedení tištěného slovníku do strukturované databáze. Více se o tomto modulu dočtete zde.

Verze 4.0 MS SQL

Přešli jsme s daty na MS SQL. To vyřešilo práci s velkým souborem dat, přenositelnost, exportovatelnost atd. Zatím je tato verze určena pro testování.

Verze 3.33

Zatím poslední funkční verze. Funguje od importu, přes GUI, až po export dat. Podařilo se vyřešit i nestandardní řazení heslových záznamů dle požadavku zákazníka. Překvapivě standardní rutiny pro abecední řazení nevyhovovaly, takže jsme si vytvořili svoji vlastní 🙂

První použitelná verze uživatelského rozhraní

Podařilo se nám vytvořit první funkční verzi uživatelského rozhraní. Jde o verzi 3.0 .   Importovali jsme od našeho zákazníka všechna hotová data z Wordu (cca 70 tis. hesel). V LEX-iku se dá vcelku pohodlně s daty pracovat, byť to potřebuje trošku svižnější stroj.

Zahájení prací

Práce na LEX-iku začali v zimě roku 2012. První věc, na které jsme začali pracovat byl import dat. Vycházeli jsme přitom z reálné zakázky, kdy jeden tvůrce slovníku psal slovník ve Wordu. Vznikal mu plně formátovaný text. Což bylo strašně pracné, neustále musel člověk přemýšlet, kde je jaký oddělovač, přepínat mezi tučným písmem, kurzívou a normálním písmem atd.

Dokázali jsme, že umíme vzít rozsáhlý text z Wordu, zanalyzovat ho, vytvořit strukturu heslového zápisu a na základě toho importovat data z Wordu do databázové struktury.